פיצויים – המדריך המלא לפיצויי פיטורים על רגל אחת

Reading Time: 3 minutes

פיצויים- המדריך המלא לפיצויי פיטורים על רגל אחת

מהם כספי הפיצויים?

כספי הפיצויים הם כספים אותם משלם המעביד לעובד שעבד שנה אחת ברציפות ( עובד עונתי – שתי עונות רצופות ) .תשלום הפיצויים כפוף לחוק פיצויי פיטורים 1963 התשכ”ג .כספי הפיצויים מהווים כ 45% מהחיסכון הפנסיוני ויש להקדיש להם את תשומת הלב הראיה עד למנת למקסם את החיסכון והתועלת האישית של העובד מרכיב זה .

ניהול נכון של כספי הפיצויים יפחית את עלות ביטוח החיים של העובד , ישמש בידוי כלי לגוון את האופציות לניהול הכספים בעת הפרישה ובעת מצוקה יכולים להוותמקור מחיה והסתגלות לתקופות כלכליות משתנות.

היכן חוסך המעביד את כספי הפיצויים?

המעביד חוסך את פיצויי הפיטורים בקופות ביטוח , קרנות פנסיה , קופות גמל וקופה מרכזית לפיצויים. כלכל מכשיר יש יתרונות וחסרונות ביחס לעובד או למעביד .

איך מחשבים את גובה הפיצויים ?

החוק מגדיר את אופן החישוב כך :

משכורת אחרונה של העובד * שנות הוותק. לעובד בשכר חודשי- קל מאוד לחשב את גובה פיצויי הפיטורים . אולם ישנם עובדים רבים שהחישוב בגינם מורכב הרבה יותר . אחת הסוגיות המורכבות היא כיצד תחושב המשכורת האחרונה שכן ישנם עובדים שמכורתם מתאפיינת בתנודתיות ( אנשי מכירותוכו).

תנאי ההעסקה קודם לפיטורין

אופן חישוב פיצויי הפיטורין להם זכאי העובד

שכר חודשי

משכורת החודשית האחרונה * שנות ותק

( כולל חלקי שנים )

עובדים שעתיים, יומיים( ימי עבודה )

ממוצע יומי / שעות העבודה לחודש – במהלך השנה האחרונה * השכר השעתי שקדם לפיטורין

עובדים המועסקים בשכר קבלני (עובד בקבלנות )

ממוצע שנתי אחרון

שכר בסיס + עמלות בגין תפוקה / הישגים

שכר בסיס אחרון+ ממוצע שנתי של 12 חודש אחרונים של העמלות

עבור עובד שסבל מהפחתת שכר בשנה שקדמה לפיטורים

ממוצע משוקלל של שתי התקופותלפני ההפחתה ואחריה

שינוי היקף משרה ( הגדלה או הקטנה)

ממוצע משוקלל לפי שכר אחרון

למי שייכים כספי הפיצויים?

כספי הפיצויים שייכים באופן עקרוני לעובד. מעשית עדייןנדרש מהמעסיק מכתב סיום עבודה ושחרור הכספים לעובד.

איך כל זה קשור לסעיף 14?

סעיף 14 מזכה את העובד בכספי פיצויים המופקדים לזכותו גם אם בתנאים שאינם מזכים אותו בפיצויים. הצד השני של המטבע – במקרה של סעיף 14 המעביד פטור מהשלמת הפער הכספי בין גובה הפיצויים בקופה לבין גובה הפיצויים שיש לשלם בפועל .

ומה זאת זכאות ללא תנאי?

זכאות המוקנית לעובד מראש ומאפשרת העברת כספי הפיצויים לעובד באופן אוטומטי, ללא אפשרות חרטה מצד המעביד. המעביד רשאי לקבוע סייגים לזכאות.

האם משיכת פיצויים תפגע לי בפנסיה?

כן . משיכת הפיצויים תביא לפגיעה של עד 45% מהפנסיה החודשית הצפויה. מצד שני שימוש נכון בכספי הפיצויים יקטין את חבות המס ויאפשר מחיה בכבוד לעובד לאחר הפרישה.

איתור כספים אבודים- איך מוצאים פיצויים ישנים ?

עובדים שלא משכו פיצויים ונהגים לשכוח את קיום החיסכון הפנסיוני לאורך השנים. השארת הפיצויים בקופה אם בשל חוסר מודעות או חוסר צורך , הביאה ליצירת מיליארדי שקלים של כספי פיצויים אבודים ונשכחים בקופות הגמל , קרנות הפנסיה וביטוח המנהלים.

מציאת כספי פיצויים ישנים מצריכה מיפוי של שוק הביטוח הפנסיוני לאורך השנים , יכולת מקצועית גבוהה לממש את הכספים ( הפקת טופס 161 או הליך חלופי) סגירת עסקים ועוד.

משיכת פיצויים – למה התהליך כל כך מסובך – זה הריי הכסף שלי ?

התהליך מסובך ומורכב הודות לאוסף תקנות שנועדו להגן על החוסך ולצידן תקנות מס הכנסה שהפכו ברבות השנים לאוסף מסובך של תקנות ספגטי .  על זה יש להוסיף את השירות האיטי בגופים המנהלים  , את זמני ההמתנה למוקדי השירות , תחלופת כח האדם הבלתי  מקצועי ולקינוח את הטופסיאדה הבלתי נגמרת

 

תודה על הפניה לאתר הכלכלן !האתר נמצא בבעלות פרטית מלאה והשירותים בו כרוכים בתשלום . אנא השאירו פרטי התקשרות ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם.

מופעל ע"י Fast Secure Contact Form

משכנתא |  תכנון הוצאות חודשי חשבון מוגבל 

בנק ישראל חשבונות מוגבלים | אישור ניהול ספרים רשות המיסים

 נקודות חשובות בייעוץ משכנתא | משכנתאבדיקת ביטוחים