העברת בעלות על רכב וחובת דיווח על מחיר הקניה

Reading Time: 2 minutes

העברת בעלות על רכב וחובת דיווח על מחיר הקניה

משרד התחבורה יזם הקמת מחירון רכבים משומשים לפי המחירים שבהן נמכרות המכוניות בפועל. בדומה למידע נדלן של רשות המסיים בו ניתן לראות מחירי דירות לפי העסקה בפועל. על מנת ליצור את מאגר הנתונים של מחירון רכב משומש, שישפיע אולי גם על מחיר ביטוח רכב, קיימת כעת חובת דיווח בעת המכירה. כל הפרטים על העברת בעלות על רכב וחובת דיווח על מחיר הקניה

העברת בעלות על רכב וחובת דיווח על מחיר הקניה

העברת בעלות על רכב וחובת דיווח על מחיר הקניה

הקמת מחירון רכב משומש שיתופי וחינמי

החל מ 01/11/2020 בעת העברת הבעלות על רכב, יתבקשו המוכר והקונה לדווח על מחיר הרכב. המהלך נועד לספק לציבור מוכרי וקוני הרכב המשומש מידע אמין אודות מחיר הרכב. “לציבור הישראלי מגיע מחירון מהימן, המציג מחיר ריאלי של הרכב ואשר מייצג את האינטרסים של האזרח ולא של גורמים בעלי עניין כמו חברות הביטוח וחברות הליסינג”

המהפכה בשוק המכוניות המשומשות יוצאת לדרך. החל מיום ראשון (1 בנובמבר), יתבקשו המוכר והקונה, במעמד העברת הבעלות בדואר או באינטרנט, לדווח על מחיר העסקה ועל ה קילומטראז’ העדכני  של הרכב. המידע שיימסר יישאר אנונימי ולא יועבר לאף גורם חיצוני, וישמש אך ורק להקמת מחירון וללא זיהוי עם רכב או עיסקה ספציפית.

מחירון רכבים משומשים משרד התחבורה

  1. המחירון השיתופי החדש יוצג ללא תשלום בדומה למחשבוני ביטוח של משרד האוצר
  2. לכל דגם רכב יוצג מחיר ממוצע של מחיר המכירה לאחר ביצוע העברת בעלות
  3. המחירון, בדומה למחיר דירות במאגר מידע נדלן של רשות המיסים ייתן לקונים ולמוכרים קנה מידה אמיתי למחיר הרכבים המשומשים
  4. בישראל מתבצעות מדי שנה למעלה מ-800 אלף עסקאות למכירת רכב משומש
  5. לפני כל קנייה של רכב משומש חשוב לבצע שתי בדיקות חשובות באשר למצבו המשפטי של הרכב
  6. בדיקת עיקולים על הרכב ובדיקת רכב משועבד חינם באינטרנט
  7. בדיקת עבר ביטוחי ותאונות של הרכב במאגרי המידע הממשלתי

לפי הודעת משרד התחבורה- כיום, מחירי הרכב המשומש בישראל נקבעים באופן כמעט בלעדי על ידי מחירון אחד, שלא תמיד מייצג את המחיר המשולם בפועל. כדי לשנות מצב זה מהיסוד, יזמה השרה רגב מהפך בשוק מחירוני הרכב: מאגר רכב שיתופי וחינמי, המבוסס על נתוני אמת מעודכנים. המחירון עשוי לתרום להוזלת פרמיות הביטוח, המתומחרות כיום על סמך מחירון פרטי שאינו מייצג נאמנה את מחיר השוק.