גרושה שבעלה לשעבר נפטר תהיה זכאית לכספי פנסיה שלו

פרסומות גוגל

הכלכלן 2018

גולשים יקרים אתר הכלכלן הנו אתר בבעלות פרטית ללא זיקה לגופים המסוקרים באתר. התוכן באתר נכתב על ידי כלכלנים מנוסים עם אוריינטציה צרכנית במטרה שתפיקו את המיטב מהתכנים המקצועיים באתר בתחומי פנסיה ביטוח קופות גמל החזרי מס הכנסה ומימוש זכויות ביטוח לאומי . ניתן לפנות אלינו לקבלת שירות פרטי ומקצועי בתשלום . נשמח לקבל מכם תגובות ושאלות וכן התייחסות לכתבות המופיעות באתר . גלישה נעימה באתר הכלכלן

הכנסת אשרה בקריאה שנייה ושלישית: גרושה שבעלה לשעבר נפטר תהיה זכאית לכספי פנסיה שלו

​בתום למעלה מעשור של עבודה מאומצת, אישרה היום ועדת העבודה והרווחה של הכנסת בראשות ח”כ חיים כץ פה אחד לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית, אשר מוזגה עם הצעות החוק הפרטיות של חברי הכנסת זהבה גלאון, יו”ר הוועדה ח”כ כץ ואח’, המבטיחה קצבת פנסיה לבני זוג גרושים, גם לאחר פטירת אחד מהם. יו”ר הוועדה ח”כ כץ אמר בדיון: “אני גאה על הצעת החוק המיוחדת הזאת. מאבקן העיקש והצודק של הנשים הגרושות נגע ללבי, ולאחר דיונים רבים מספור, שכללו לא אחת גם בכי, הגענו להצעת חוק טובה מאוד, גם אם לא מושלמת. אני יכול לקבוע בלב שלם שהיטבנו עם מרבית אלה שנפגעו כתוצאה מפטירת בני זוגם לשעבר”.

ח”כ גלאון: “אני מאוד נרגשת. זהו לא פחות מאשר יום היסטורי. במאמצים רבים הצלחנו להוציא תחת ידינו הצעת חוק ראויה”. עו”ד גלי עציון מנעמ”ת: “אנחנו לא יוצאות עם מלוא תאוותנו בידינו, אך הנושא המורכב ביותר הזה הגיע בצורה סדירה וראויה לקו הגמר”.

כיום, עם מותו של אדם, נפסקת זכותו של בת הזוג לשעבר בכספי הפנסיה שלו (ניסוח לשם נוחות, הצעת החוק נכונה לגבי שני המינים. א”מ). עם זאת, עוברות זכויות הפנסיה לבת הזוג הנוכחית, אם יש כזאת. בדיון קודם שנערך בנושא אמרה שרה קאולי, שהתגרשה מבעלה: “הייתי נשואה 45 שנה. כשנפטר, נתנו את מלוא הפנסיה שלו לידועה בציבור שחיה איתו 7 שנים. למה? היא לקחה לי גם את הבעל, וגם את הזיקנה”.

לפי הצעת החוק שאושרה

גרושה שבן זוגה לשעבר יילך לעולמו תהיה זכאית לכספי פנסיה (פנסיה תקציבית או קרנות ותיקות) של הנפטר ותוכר כשאירה. זאת בכפוף לפסיקת בית משפט שתכריע האם ולאיזה חלק היא זכאית, ובתנאי שבני הזוג נשואים במשך עשר שנים, או 3 שנים במקרה שהבעל כבר בגמלאות.

הקופה המשלמת תהיה אחראית על העברת חלק מקצבת הפרישה המגיעה לגרושה עוד בחייו של הגמלאי מבלי שהאישה תצטרך להיות נתונה לחסדיו. במידה והנפטר היה בזוגיות לאחר הגירושים, תחולק הזכאות בין זוגתו הנוכחית לגרושתו, ותנאיה של בת הזוג הנוכחית ייפגעו.

לשם ביצוע שינויים בקרן הפנסיה הנוגעים למשיכת כספים, דחיית גיל פרישה והיוון תידרש הסכמתה של הגרושה, זאת על מנת להבטיח את חלקה ולהגן על זכויותיה. כמו כן, כספה יהיה מוגן מפני עיקולים, ובקרנות הפנסיה החדשות יועברו כספי הזכאות לחשבון חדש שייפתח על שמה. הגרושה תקבל את הכספים רק בגיל הפרישה של הבעל לשעבר (67 אצל מרבית מהגברים העובדים).

החוק ייכנס לתוקף חצי שנה לאחר פרסומו, והוא קובע כי גרושות שבעליהן לשעבר עודם חיים וניתן פסק דין בשנתיים האחרונות בעניין זכאותן בפנסיה שלו, או שבעליהן לשעבר יצאו לגמלאות שנה לפני כניסת החוק, יוגדרו אף הן כ”שאיר”. במקרה זה, בו תצטרף האישה לשעבר לבת הזוג הנוכחית וילדיו הקטינים של העמית וכולם ייחשבו “שאירים”, יבוצע “מנגנון הפחתה” לצורך איזון קרן הפנסיה בשל תוספת קצבה שהיא תידרש לתת. בעקבות זאת, יפחתו 2.8% מקצבתה החודשית של אישה המצטרפת להסדר הפנסיה, או 1.2% אם יהיה זה גבר שיצטרף.

במועד העברת הכספים ישולם מס בשיעור 21% על החלק היחסי שמעל מיליון וחצי ש”ח, אם יש כזה, בחשבונות הפנסיה/ הגמל של בן הזוג “המשלם”.

מודעות גוגל