מילון הביטוח : פנסיית חובה – המדריך המקוצר

פרסומות גוגל

הכלכלן 2018

גולשים יקרים אתר הכלכלן הנו אתר בבעלות פרטית ללא זיקה לגופים המסוקרים באתר. התוכן באתר נכתב על ידי כלכלנים מנוסים עם אוריינטציה צרכנית במטרה שתפיקו את המיטב מהתכנים המקצועיים באתר בתחומי פנסיה ביטוח קופות גמל החזרי מס הכנסה ומימוש זכויות ביטוח לאומי . ניתן לפנות אלינו לקבלת שירות פרטי ומקצועי בתשלום . נשמח לקבל מכם תגובות ושאלות וכן התייחסות לכתבות המופיעות באתר . גלישה נעימה באתר הכלכלן

פנסיית חובה  – מדריך לעובד

הסכם פנסיית חובה שנחקק בשנת 2008 הוא אחד החוקים הסוציאליים המתקדמים שנחקקו במדינת ישראל. בניגוד לחוקים אחרים מסוגו  , עושה הרושם שדווקא חוק זה חלחל וישפר ברבות השנים את הביטחון הפנסיוני של מאות אלפי אזרחים . בכתבה הקצרה רכזנו עבורכם את השאלות הנפוצות ששלחתם לאתר במסגרת שירות שאלות ותשובות

מה זה בעצם חוק פנסיית חובה   ?

החוק מחייב כל מעסיק להפריש כספים לתוכנית פנסיונית עבור כל עובד שמועסק אצלו למעלה מששה חודשים .

מאיזה גיל אני זכאי להיכלל בהסכם פנסיית חובה ?

כל עובד זכר מגיל 21 . כל עובדת אישה מגיל 20 .

אני עובדת כמזכירה במוסך – האם גם אני זכאית להסכם פנסיית חובה  ?

הסכם פנסיית חובה חל על כל העובדים והמעבידים בישראל . אין יוצאי דופן. זאת אומרת שהוא חל גם על מזכירות  , עובדים כלליים  , מלצריות , מטפלות ומטפלים סיעודיים  . על כולם .

כמה משלם המעסיק , כמה משלם העובד ?

בכל שנה ההפרשות משתנות.  בשנת 2011 נדרש המעסיק להפריש תגמולי מעסיק בשיעור 3.33% ופיצויים בשיעור 3.34% ובשנת 2012 הוא ההפרשה תעמוד על  4.16% ובסך הכל על 12.5% . העובד נדרש להפקיד תגמולים בשיעור זהה למעסיק. ההפרשות לא יעלו על השכר הממוצע במשק . עד שנת 2013 עולות ההפרשות והחל משנת 2014 ההפרשות עולות עד 17.5%. שיעור ההפרשות מהשכר ישולמו מידי חודש בחודשו בהתאם לטבלה הבאה:

החל מיום… ואילך

הפרשות מעביד

הפרשות עובד

הפרשות המעביד לפיצויים

סה”כ

1.1.2008

0.833%

0.833%

0.834%

2.5%

1.1.2009

1.66%

1.66%

1.68%

5%

1.1.2010

2.5%

2.5%

2.5%

7.5%

1.1.2011

3.33%

3.33%

3.34%

10%

1.1.2012

4.16%

4.16%

4.18%

12.5%

1.1.2013

5%

5%

5%

15%

1.1.2014

6%

5.5%

6%

17.5%

מקור הנתונים מאתר התמת

האם אני חייב להפקיד בתוכנית פנסיה או שאני יכול לבחור בביטוח מנהלים  ?

הבחירה בידי העובד. ההחלטה האם להצטרף לביטוח מנהלים או קרן פנסיה היא שאלה של העדפות הלקוח  , מצבו המשפחתי , צרכיו הביטוח ועוד מכלול שיקולים. החוק מאפשר להפקיד את הכספים בכל אחת מהתוכניות. משווקים פנסיוניים מעדיפים לעיתים לתת קדימות לקרן פנסיה הודות לניהול הקל יותר של המוצר לעומת ביטוח מנהלים המצריך תשומות גבוהות יותר.

ניתן לבחור בביטוח מנהלים וקרן פנסיה אך שילוב זה נדיר ביישום פנסיית חובה .

ואם יש לי הסכם טוב יותר  , האם אני נפגע מהסכם פנסיית חובה ?

למי שיש הסכם פנסיוני טוב יותר – הסכם פנסיית חובה לא חל עליו. מטרת החוק היא לשפר מצב קיים ולא להרע הסדר טוב יותר .

אילו בעיות יצר הסכם פנסיית חובה לחוסכים  ?

כניראה שאין טוב בלי תופעות לוואי . הסכם פנסיית חובה יצר מספר בעיות בשוק הביטוח הפנסיוני שעיקרן :

הפקדות העובד והמעביד לא מגיעות ליעדן והחוסך ( גם המעסיק ) משלמים כספים שאינם מגיעים לקופת החיסכון של העובד .  כתוצאה מכל נופלות טעויות בחישוב החיסכון בפנסיית חובה.

הצטרפות עובדים במסות אדירות להסדר לא מממשת את סכותם לקבל התאמה פנסיונית ראויה. האוצר הורה לקרנות הפנסיה ליצור מסלול ברירת מחדל  למצטרפי פנסיית חובה. חבל.

מעברי עבודה וחוסר מודעות גורמים ליצירת שכבה נוספת של כספים אבודים ומבוטחים מנותקי קשר. לאחרונה התקבלו אצלנו מספר לא מבוטל של פניות לאיתור כספים שמהותן הייתה אובדן הקשר עם חיסכון פנסיוני שנוצר הודות להסכם פנסיית חובה .

האם בהסכם פנסיית חובה יש לי כיסוי למקרה של נכות , אובדן כושר עבודה וביטוח למקרה מוות חס וחלילה  ?

כן . גם בקרן פנסיה מקיפה וגם בתוכנית ביטוח מנהלים קיימים כיסויי ביטוחים. אולם ההפרשות הנמוכות של פנסיית חובה מצריכות , בחלק מהמקרים , לבצע השלמות לביטוח .

דרשו תשובה מהמשווק הפנסיוני שלכם כמה בדיוק אתם צריכים להשלים על מנת לרכוש אובדן כושר מלא עבור 75% מהשכר שלכם וכן כמה יעלה לכם להשלים את סכום הביטוח הנדרש למקרה מוות.

תודה על הפניה לאתר הכלכלן !האתר נמצא בבעלות פרטית מלאה והשירותים בו כרוכים בתשלום . אנא השאירו פרטי התקשרות ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם.

מופעל ע"י Fast Secure Contact Form

מודעות גוגל