עולם החיסכון הפנסיוני 2022

Reading Time: 3 minutes

עולם החיסכון הפנסיוני 2022  

מה קורה בתחום חיסכון ארוך טווח ? עולם החיסכון הפנסיוני 2022 הוא עולם חיסכון חדש.  אין בו , מלבד תחלואי העבר , שום דבר שדומה לעולם החיסכון הפנסיוני של שנות האלפיים שנראות עכשיו כמו זיכרון רחוק. עולם הביטוח הפנסיוני מתחלק לשתי סוגי אוכלוסיות שלכל אחת מהן אחרים אחרים בניהול החיסכון הפנסיוני

 

עד מתי משלמים חלת שאלות ותשובות

עד מתי משלמים חלת שאלות ותשובות

דמי ניהול קרנות פנסיה ברירת מחדל

החיסכון באמצעות קרן פנסיה ברירת מחדל אמור להעלות את הקצבה המשוערת ב 15% למבוטח. זאת במידה והנחות התשואה החיובית יתקיימו לאורך זמן ולא יהיה הפסד מהותי של השקעות לאורך השנים  .

אלטשולר שחם – 0.22% מהצבירה, 1% מההפקדות.
מיטב דש – 0.22% מהצבירה, 1% מההפקדות.

במהלך השנה ייכנסו 2 קרנות חדשות להסדר.  "איניפיניטי ניהול השתלמות וגמל בע"מ" וחברת "מור קופות גמל בע"מ" . אלו אמורות להתחיל לפעול החל מ-01.04.2022. 

עולם החיסכון הפנסיוני 2022 מי הזיז את הפנסיה שלי ? 

שנת 2021 איננה נקודת המפנה של שוק החיסכון והפנסיה בישראל.

על אף קדנציה מוצלחת של המפקחת על הביטוח תהליכים בעולם הפנסיה והביטוח נמדדים בשנים. המפקח על הביטוח משה ברקת נקט ביוזמה להוזיל את עלות ביטוח חיים. כעת מתחיל המבחן הגדול של ענף הביטוח – מי ישווק ביטוחי חיים ופיצוי ליורשים ומוטבים במקרה פטירה של המבוטח . 

דומה שעל אף אוסף החוזרים והתקנות שנכנסו לתוקף, עולם כמנהגו נוהג.  המסלקה הפנסיונית מתחילה לחלחל שינויים בתחום התנהלות הסוכנים וערוצי המכירה. אולם המבחן הגדול שלה יהיה בתחום השירות וזרימת המידע בין משולש הזהב – חברות , סוכנים ,מבוטחים.

קרנות פנסיה ברירת מחדל

הייתם מתחתנים עם בן או בת זוג רק כי זה מה שיש לחיים להציע לכם ? חלקנו אולי כן , חלקנו היה מעדיף להישאר לבד ולנהל את החיים לבד. אבל ביטוח פנסיוני הוא לא זוגיות ולמדינת ישראל חוקים משלה.

אחת השאלות המסקרנות בשוק הפנסיה כיום , היא עד לאן יוזלו דמי הניהול של הקרנות שאינן בבחינת קרן ברירת מחדל במטרה לשמור על נתחי שוק. 

 

תשואות קרנות הפנסיה והעלאת הריבית

כל כלכלן מתחיל יודע שעליית ריבית פירושה תזוזות בשוק ההון . כל מי שמכיר את שוק אגרות החוב יודע שהן יכולות לייצר הזדמנות לרווח של באגרות חוב צמודות מדד במקרה של אינפלציה או ירידת תשואה כאשר הריבית עולה באגרות חוב ללא הצמדה .  

כעת עם עליית עקום הריבית מעניין יהיה לבדוק כיצד תשפיע עליית ריבית פריים על תשואות קרנות פנסיה 2022. 

אוכלוסיית החוסכים הקיימים לביטוח פנסיוני 

מצד אחד התוכניות שנמכרו בעבר טובות בהרבה מאלו הנמכרות כיום אך הן סובלות מתהליך הקמת פוליסות לוקה בחסר , ניהול כספים שאינו מצטיין לאורך השנים ומתופעת הכספים אבודים.

חוסכים שכבר נמצאים עם פוליסות ביד צריכים לבצע תהליך בדיקת פוליסות ולוודא שכספי החיסכון לא מתבזבזים על עמלות מיותרות וביטוחים מיותרים שנמכרו להם בעבר

אוכלוסיית החוסכים החדשים לביטוח פנסיוני  

החוסכים החדשים נכנסים לחיסכון עם המון סימני שאלה.

השאלה התמידית והנפוצה האם לאור העדר מקדמי פנסיה מובטחים ועלויות דמי הניהול , לא עדיף לחסוך לפנסיה באמצעות השקעה בנכסים , דירות למגורים ומגרשים ?

יש לא מעט ספקות באשר לכדאיות החיסכון הפנסיוני בעידן שאינו מבטיח דבר . להבדיל מכיסוי ביטוחי טהור אותו חייב כל אדם לרכוש על הסכום הנדרש לו )

חוקי המס במדינת ישראל מאפשרים כרגע רק חיסכון באמצעות השקעה הכספים בחרות החיסכון ולא ישירות בנכסים לטווח ארוך .

מדרגות מס הכנסה 2022 מס שולי חדש החזרי מס 

טבלאות מס הכנסה לשנת המס החדשה לא מביאה בשורות גדולות למעט עדכוני מדד. נמשיך לשלם את אותו מס הכנסה. גם נקודת זיכוי במס הכנסה לשנת 2022 והיא שווה 2676 שח לשנה. 

מדרגות מס הכנסה 2022

משכרעד שכראחוז מס
0645010%
6451924014%
92411484020%
148412026031%
206214291035%
מכל שקל נוסף47%

מחשבון מס שלילי מענק עבודה 

לאחרונה הוספנו לאתר מחשבון מס הכנסה שלילי מענק עבודה המאפשר הערכה לזכאות לקבלת מענק עבודה. המחשבון כולל מספר שאלות והמלצה להגשת תביעה למס הכנסה לשם קבלת המענק ! 

חוברת דע את זכויותיך במס הכנסה 2020

איתור כספים אבודים לנפטר ירושות וצוואות 

כאשר אין צו ירושה או צוואה ניתן לפדות עד 5000 שח מקופות ביטוח קרנות פניה ותגמולים . מעל סכום זה היורשים נדרשים להציג צו ירושה שהופק על ידי משרד המשפטים הישראלי . במקרים בהם הנפטר כתב מי הם המוטבים בעת עריכת החיסכון אין צורך בצו ירושה או צוואה וניתן לפדות את מלוא הכספים בפוליסה או בתכנית חיסכון בבנק .

כאשר מבצעים איתור כספים לנפטר או איתור ירושות בחברות ביטוח חשוב מאד לבקש מחברת ביטוח עותק של ההצעה ולראות כיצד ומתי נקבעו המוטבים בפוליסה .

להמשך הכתבה צוואות ירושות וכסף אבוד 

נגמר החל"ת הסוף לדמי אבטלה ללא תנאי

עד מתי משלמים חלת: ביטוח לאומי הפסיק לשלם דמי אבטלה 2021. שר האוצר קבע: החל”ת יסתיים בסוף יוני. יינתן מענה נקודתי למובטלים מעל גיל 45 ולעובדים שטרם שבו לתעסוקה מלאה. בכך ענה לשאלה עד מתי משלמים חלת. לצד הפסקת התשלומים נקבעו סדרה של הטבות למובטלים. כל התשובות והשאלות באתר.