מילון הביטוח : גורם פוליסה , דמי ניהול חשבון , עמלות בפוליסה

הכלכלן 2018

הכלכלן האתר האובייקטיבי למודעות פנסיונית אתר בלתי תלוי לנושאי פנסיה ביטוח קופות גמל וזוכיות ביטוח לאומי

מודעות גוגל

גורם פוליסה ,דמי ניהול חשבון ,עמלות בפוליסה

גורם פוליסה או בשמו המאוחר דמי  ניהול חשבון הוא עמלה שנהגה חברת הביטוח לגבות  , מדי חודש המבוטח ( לא ברור עבור מה ) .

פוליסות שהופקו בעבר ובמקור נגבה עבורם גורם פוליסה , ממשיכות לחייב את המבוטח עבור עמלה זו שכיום האוצר אינו מתיר לגבות.

גורם הפוליסה נע בסביבות 20 שקלים לחודש . בחלק מהפוליסות במבצעי השיווק היה נהוג לגבות חצי גורם פוליסה. עלות הגורם נגבתה מהפרמיה השוטפת אותה שילם המבוטח .

בביטוחי מנהלים עלות הגורם ודמי ניהול החשבון פוגעים בגובה הפנסיה הצפויה למבוטח בסדר גוגל של אלפי שקלים בחיסכון המצטבר ( בשיעור קטן ביחס ליתר העמלות שנגבות מחשבון המבוטח ודמי הביטוח השוטפים ).

החל משנת 2004 הותר לגבות גורם פוליסה בביטוחי פרט בלבד .

החל משנת 2007 לא מאפשר האוצר לגבות עלות גורם פוליסה בפוליסות חדשות . בפוליסות הקיימות חברות הביטוח ממשיכות לגבות גורם.

תודה על הפניה לאתר הכלכלן !האתר נמצא בבעלות פרטית מלאה והשירותים בו כרוכים בתשלום . אנא השאירו פרטי התקשרות ונציג מקצועי יחזור אליכם בהקדם.

מופעל ע"י Fast Secure Contact Form

לכניסה לשירות איתור כספים אבודים קופות גמל ביטוחי מנהלים קרנות פנסיה וקרנות השתלמות

 

אושרה ייצוגית נגד הפניקס על גביית "גורם פוליסה"


ביהמ"ש קבע: החברה גבתה ממבוטחיה בביטוח חיים 200 שקל לשנה בלא שציינה זאת בפוליסה ולפיכך לא קיבלה את הסכמתם  היקף התביעה – עשרות מיליוני שקלים

תגיות: מיכל נד"ב
שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, מיכל נד"ב, אישרה (12.4.11) הגשת תביעה ייצוגית נגד חברת הביטוח הפניקס, בשל גביית "גורם פוליסה" בלא הסכמה מפורשת של המבוטחים.

שמעון גורגי פריזט טען, כי הפניקס גבתה ממנו כ-200 שקל לשנה תמורת "גורם פוליסה", למרות שמרכיב זה של הפרמיה לא מופיע בדף פרטי הביטוח. לפיכך, טען, הוא לא נתן את הסכמתו לגביית סכום זה ומדובר בגבייה בלתי חוקית.

הפניקס הסתמכה על הוראות המפקח על הביטוח, שהתיר לחברות לגבות "גורם פוליסה" בפוליסות ביטוח חיים. עוד ציינה, כי פריזט קיבל מדי שנה פירוט של הסכומים שנגבו ממנו, כולל גורם הפוליסה, לא הביע כל התנגדות ולפיכך אינו יכול לטעון כעת נגד גביית סכום זה.

נד"ב קבעה, כי אישורו של המפקח הוא תנאי הכרחי אך לא מספיק לגביית גורם הפוליסה, ויש צורך לציינו במפורש בהסכם בין החברה לבין כל מבוטח ולקבל את הסכמת המבוטח. הדיווח השנתי על הגבייה, הוסיפה נד"ב, אינו יכול לבוא במקום הסכמתו המפורשת של המבוטח.

הקבוצה המיוצגת תהיה כל מבוטחי הפניקס בביטוח חיים בין פברואר 2003 לבין פברואר 2010, מהם נגבה סכום כלשהו כ"דמי ניהול אחרים" או כ"גורם פוליסה" בלא שתשלומים אלו צוינו במפורש בפוליסה. מדובר ככל הנראה בעשרות ואולי במאות אלפי מבוטחים, ובתביעה שהיקפה יכול להגיע לעשרות מיליוני שקלים.

יצוין עוד, כי חברות ביטוח נוספות גובות את "גורם הפוליסה", ולפיכך עשויה החלטתה של נד"ב להביא לגל של תביעות במאות מיליוני שקלים.

נוצר: 17/04/2011 | עודכן: 17/04/2011
מודעות גוגל